Polární kruh a Antarktický poloostrov na lodi Plancius

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Argentina, Antarktida
Typ ubytování Jachta
Druh zájezdu Plavby
Cena za osobu celkem za 268 000 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Expediční plavba na trase Ushuaia - Drakeův průliv - Jižní Shetlandské ostrovy - Antarktický poloostrov - Detaille Island - Ushuaia.

Program je pouze orientační, může se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách a počasí. O konečné podobě itineráře bude rozhodovat vedoucí expedice a kapitán plavidla.

Popis dopravy:
Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program v destinaci před/po plavbě.

Popis stravování

strava (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva a čaj

Popis ubytování

M/V Plancius

Třída: Ice 1D
Délka: 89 metrů
Šířka: 14.5 metrů
Ponor: 5 metrů
Tonáž: 3175 GRT
Kapacita: 116 osob
Kabiny: 53
Motory: 3 Diesel Electric, 1230hp každý motor
Rychlost: 12 uzlů max.; 10 uzlů plavba
Vlajka/Domovský přístav: Holandsko
Posádka: 17 námořníků, 19 osob hotelová posádky, 8 osob expediční posádky

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS.
Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času.
Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby.


Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdyni, Polsko v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna.
Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu a volném víceletém ledu.
Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou.

Program zájezdu

1. den

Odpoledne nalodění v Ushuaia, Tierra del Fuego, Argentina, nejjižnějším městě na světě, které leží na pobřeží Beagle Channel. Plavba přes Beagle Channel.

2. den

Během těchto dvou dnů proplujete Drakeovým průlivem. Poté, co překročíte antarktickou konvergenci, vstoupíte do oblasti Antarktidy. V této oblasti můžete vidět albatrosy stěhovavé, šedohlavé, černobrvé, světlohřbeté, buřňáky černobílé, jižní, modravé, antarktické a buřňáčky Wilsonové. Nedaleko ostrovů South Shetland zahlédnete první ledovce.

3. den

viz 2.den

4. den

První den na Antarktidě začne v Hannah Point, kde najdete několik druhů tučňáků (např. oslí a uzdičkové), buřňáky obrovské a rypouše, kteří se vynořují na břeh. Další zastávkou bude Deception Island. Ostrov Deception je podvodní kráter, který se otevírá do moře a tvoří tak přírodní přístav pro lodě. Nalezneme zde horké prameny, opuštěnou velrybí stanici, tisíce buřňáků černobílých a mnoho racků, chaluh antarktických a velkých a rybáků jižních. Ve velrybí stanici hnízdí buřňák Wilsonův a buřňáček černobřichý v zátoce Whalers Bay. Dobří chodci mohou přejít z Baily Head přes vrchol kráteru do Whalers Bay, zatímco loď vpluje do kráteru ostrova Deception velkolepým průlivem Neptune´s Bellow. Při cestě dále na jih poplujete na ostrovy Orne Islands, kde se nacházejí velké kolonie tučňáků uzdičkových a je odsud nádherný výhled na úžinu Gerlache Strait nebo na ostrov Cuverville Island - malý strmý ostrov usazený mezi horami Antarktického poloostrova a ostrovem Danco Island. V přístavu Neko Harbour a zátoce Paradise Bay s nesčetně ledovci a fjordy budete mít příležitost vystoupit na Antarktidu. Také bude možnost projížďky ve člunu mezi ledovci ve vnitřní části fjordů. Poplujeme velkolepým Lemaire Channel na ostrov Petermann Island, kde jsou tučňáci kroužkoví a kormoráni císařští. Také se pokusíte zakotvit na ostrově Pleneau Island, kde jsou rypouši a příležitost setkat se s keporkaky, plejtváky štikovitými a plejtváky myšoky. Dále budete pokračovat na jih podél Argentine Islands do Crystal Sound. Na Fish Islands uvidíte kolonii tučňáků kroužkových a kormoránů císařských. Plavbou na sever znovu přes Neumayer Channel a Gerlache Strait připlujete na ostrovy Melchior Islands,, kde se můžeme setkat s tuleni leopardími, krabožravými a velrybami.

5. den

viz 4.den

6. den

viz 4.den

7. den

viz 4.den

8. den

viz 4.den

9. den

viz 4.den

10. den

Během plavby Drakeovým průlivem na sever nás bude opět následovat široký výběr mořských ptáků.

11. den

viz 10.den

12. den

Ráno příjezd do Ushuaia a vylodění.



Tip z okolí
Argentinskému městu Ushuaia se říká konec světa. Jižněji už je jen příroda a Antarktida Říká se mu konec světa. A při důkladném prozkoumání geografické polohy se této přezdívce nelze divit. Argentinská Ushuaia je totiž považována za nejjižněji položené město na planetě. Nachází se na souostroví Ohňová země, které je i navzdory svému názvu spíše zemí ledu, Antarktida odsud leží „pouhých“ tisíc kilometrů. Přesto i v tomto odlehlém koutu světa bují turismus, který se pojí především s okolní přírodou.... Novinky.cz

   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.