« Vypsat všechny zájezdy na Maltu
To nejlepší z Malty + Okružní Jízda Ostrovem Gozo (letecky z Prahy)
***Kam ještě vyrazit za zážitky? Poznáte Vallettu se svým „tichým“ předchůdcem Mdinou. Přesvědčíte se, že nejenom v Anglii se jezdí vlevo a moře je skutečně tyrkysové. Projdete se místy, na kterých se natáčel seriál Hra o trůny. Vyrazíte k tajemné jeskyni Blue Grotto, záhadným kolejím bez konce či na bájný ostrov Gozo. Nechte se unést ostrovní atmosférou a objevte Maltu!
během dne bude možné zakoupit jídlo na místech s možností občerstvení poblíž hotelu je možnost individuálního stravování v místních restauracích
ubytování v hotelích v jednolůžkových a dvoulůžkových a dle dostupnosti i třílůžkových pokojích s vlastním soc. zařízením
1. den
Přílet na Maltu, přesun na hotel a ubytování. Po krátkém odpočinku se odpoledne vydáme do přístavní Sliemy s krásnou promenádou a prozkoumáme okolí hotelu. Po příletu a ubytování na hotelu společně okoukneme Sliemu, v minulosti poklidnou rybářskou vesničku. Dnes je toto město na severovýchodě Malty důležitou obchodní oblastí a centrem nákupů, barů, restaurací a kavárenského života. Projdeme se k jedné z místních pevností Tigné Fort, odkud si pořídíme první snímky hlavního města Malty, Valletty. Sliema je taktéž známá skalnatými plážemi a promenádou Sliema Front, kterou rádi využívají třeba sportovci na jogging a dlouhé procházky, nebo je to místo dostaveníček během letní sezóny. Večer, jako předzvěst létu, můžeme vyrazit právě po promenádě k obranné věži Saint Julian´s Tower a dále podél pobřeží. Návrat na hotel s průvodcem nebo individuálně v pozdních večerních hodinách.
2. den
Dnešní den strávíme ve Vallettě a přilehlém tzv. Trojměstí. Nemineme barokní katedrálu sv. Jana, Velmistrovský palác či pomník Václavu Havlovi. Po snídani se vydáme do současného hlavního města Malty, Valletty, které i dnes působí jako pevnost. S válečnickým zevnějškem Valletty kontrastují kostely a přepychové paláce. Skutečným pokladem je barokní katedrála sv. Jana se skvostnou vnitřní výzdobou. Největší pýchou katedrálního muzea je oltářní obraz od Caravaggia nazvaný „Stětí Jana Křtitele“. Uvidíme reprezentativní Velmistrovský palác, který je sídlem prezidenta i maltského parlamentu, Tritonovu kašnu s fontánou, Národní archeologické muzeum, zahrady Argoti a Barracca nacházející se nedaleko pevnosti Fort St. Elmo, odkud je nádherný výhled na protilehlé „Trojměstí“ (Senglea, Vittoriosa a Cospicua), a také na přístav Grand Harbour. Našinec by neměl vynechat návštěvu Hastings Garden, kde byl v listopadu 2013 slavnostně odhalen pomník Václavu Havlovi. Historické centrum (UNESCO) je dnes z větší části pěší zónou známou také korzující Republic street. V třech protilehlých městech na útesech, Vittoriosa, Senglea a Cospicua, tzv. Cottonera či Trojměstí, se psala dlouhá historie ostrova. Právě Vittoriosu si vybrali maltézští rytíři za své hlavní sídlo začátkem 16. století. Vittoriosa zůstala i nadále důležitým místem námořních a obchodních aktivit, a možná i proto právě zde najdeme nejhezčí námořní muzeum Malty Maritime Museum. Nejvýznamější památkou je Inkvizitorský palác, ve kterém byste se v rámci prohlídky etnografického muzea dozvěděli více o maltské lidové dovednosti a kultuře. Návrat na hotel ve večerních hodinách s průvodcem nebo individuálně.
3. den
Místním autobusem procestujeme jižní část ostrova, kde navštívíme námořní městečko Marsaxlokk, okoukneme známý skalní oblouk Blue Grotto či megality Hagar Qim a Mnajdra. Dopoledne strávíme v malém rybářském městě Marsaxlokk, které nezaměníte v paměti s jiným maltským městem. Je to rušné turistické místo typické až stovkami malých barevných loděk, tzv. luzzu, často s vyobrazenýma očima. Příjemná promenáda je plná restaurací a posezení, obchůdků se suvenýry. A také, krom neděle, kdy zde probíhá jeden z největších rybářských trhů na Maltě, je zde tržiště se stánky s ovocem, zeleninou, alkoholem, rukodělnými suvenýry, oblečením, koženými výrobky a další. Marsaxlokk má taktéž dlouhou historii, přístav v minulosti využívali Féničané, Kartáginci a Římané. Další zastávkou bude jeskyně Blue Grotto, česky Modrá jeskyně, v níž podle dávných pověstí žily nymfy. Sluneční paprsky vytvářejí přenádhernou hru barev a ukazují pestrou škálu modrých odstínů moře. Tuto nevšední krásu si budeme moci prohlédnout krátkým výletem na lodi. Jeskyně byly dokonce využity při natáčení filmů, například filmu Trója, nebo firma Cadburry Milk Tray zde nechala natočit reklamu na čokoládu. Vydáme se opět po stopách monolitických památek, a to ke komplexu chrámů v Hagar Qim (UNESCO) a Mnajdře. Stavby patří mezi nejstarší na světě, byly postavené skoro o tisíc let dříve než slavné pyramidy v Gíze. Megalitické chrámy stojí osamoceny na jižních útesech nad mořem. Celé místo působí mysticky. Návrat na hotel ve večerních hodinách s průvodcem nebo individuálně.
4. den
Dnes zamíříme do středu ostrova. Navštívíme Attard s prezidentským palácem i bývalé hlavní město Mdina s „předměstím“ Rabat a shlédneme na ostrov z jeho nejvyššího místa, útesů Dingli Cliffs. Ráno strávíme v příjemných květinových zahradách prezidentského paláce San Anton ve městě Attard. V zahradách, plných uhrančivé vůně, je k vidění velké množství exotických stromů a keřů a také malá ZOO. V minulosti bylo toto městečko důležitou zastávkou ležící na obchodní cestě mezi původním hlavním městem Mdina a novým johanitským centrem, kterým byla Valletta. Přejedeme do města Mdina, která je považována za nejkrásnější město Malty. Do města, nazývaného taktéž Tiché či Mlčící město, je možné vejít pouze dvěma cestami, Řeckou a mladší Mdinskou branou. V Mdině sídlili Féničané, Římané a Arabové, ale na konci 17. století přišlo silné zemětřesení a některé památky byly poškozeny. I tak si prohlédneme hradby, paláce či kláštery, např. Benediktýnský a Karmelitánský. Ve městě se budeme pohybovat pěšky, příp. můžete využít jízdu kočárem, poněvadž auta (až na výjimky) sem mají vjezd zakázán. Ve starořímském Rabatu, v tzv. předměstí Mdiny, se nacházejí nesčetné katakomby a jiné římské památky, mezi nimi i Domus Romana, vykopávky starověké římské vily z 1. století n. l. Dodnes se dochovalo centrální nádvoří obklopené sloupy a také nádherné mozaiky. Tato antická památka je netradičně umístěna uvnitř další stavby z počátku 20. století. Nedaleko městské brány je možnost navštívit také přilehlé Muzeum římských památek. Na závěr se mohou zájemcii společně s průvodcem vydat až na útesy na pobřeží Dingli Cliffs. Jedná se o nejvyšší bod ostrova s nadmořskou výškou 253 metrů, odkud je nádherný výhled jak na rozeklané útesy, tak na malá terasovitá políčka, otevřené moře či nedaleký neobydlený ostrov Filfla. Najdeme zde i malou kapličku zasvěcenou Sv. Máří Magdaléně. V oblasti útesů můžeme zahlédnout i tzv. cart ruts-track – tajemstvím opředené nikam nevedoucí koleje v terénu. U útesů Dingli se dají strávit příjemné chvíle nejen výhledy, ale i procházkami po stezkách, které sestupují podél strmých útesů až na úzký pás pobřeží. Návrat na hotel ve večerních hodinách s průvodcem nebo
5. den
Naším cílem bude západní pobřeží s nejhezčími plážemi ostrova, Golden Bay či Ghajn Tuffieha. Cestou tam se zastavíme ve městě Mosta, projedeme kolem britského opevnění Victoria Lines a nazpátek pak objedeme severní pobřeží až do Sliemy. Město Mosta nás mile překvapí svou poklidnou atmosférou, nebývá totiž v obležení turistů jako jiná místa Malty. Nejvýznamnější památka města, chrám Nanebevzetí Panny Marie inspirovaný vzhledem římského Pantheonu, nás zaujme nejen na pohled, ale i netradičními historickými souvislostmi. Kvůli nedostatku financí byla kopule chrámu stavěna bez lešení a to přitom patří mezi největší v Evropě. Ve své době byla třetí největší kopulí na světě. Vnitřní průměr 37 metrů, vnější pak 52 metry! K inventáři kostela patří replika bomby, která připomíná událost z 9. dubna 1942, kdy během bohoslužby na kostel dopadla německá bomba, prorazila kopuli, ale nevybuchla, údajně kvůli českým dělníkům ze Škodovky, kteří do ní v rámci sabotáže nedali rozbušku. Cestou na západní pobřeží projedeme kolem britského opevnění Victoria Lines, které se táhne v celé šíři ostrova od západu k východu a odděluje tak sever od jihu. Jedná se o kombinaci zdí, bašt, pevností a věží a roku 1998 byly Victoria Lines navrženy na zařazení na seznam UNESCO. Písečné pláže Golden Bay jsou považovány za jedny z nejkrásnějších písečných pláží na Maltě. Pyšní se zlatým pískem, pozvolným vstupem do moře, dobrým zázemím. Můžete zkusit teplotu vody, ostatní se mohou vydat na procházku po pobřeží. Zpátky na ubytování se vydáme severní cestou podél pobřeží.
6. den
Čeká nás celodenní fakultativní lodní výlet na ostrov Gozo. Při jízdě po ostrově Gozo si užijeme výhledy na hlavní město Victoria i malebné vesničky. Ráno se vydáme lodí na menší, ale neméně zajímavý maltský ostrov Gozo, jenž je nazýván také ostrov Calypso. Cestou uvidíme Maltu z trochu jiné perspektivy. Vyrazíme z jachtařského přístavu Mgarr a během jízdy po ostrově a četných fotozastávek zhlédneme např. významné poutní místo, baziliku Ta´Pinu, malou rybářskou vesničku Marsalforn, hlavní město Victoria, neboli také Rabat, ležící na úpatí starobylé pevnosti Cittadella, Dwejru s památným, dnes již zříceným do moře symbolem Goza, s tzv. Azurovým oknem a mnoho dalších malebných vesnic, které Gozo nabízí. Návrat do Sliemy a na ubytování.
7. den
Bezstarostný odpočinek u moře jako součást vaší poznávačky! Probádali jsme ostrov a viděli jsme tolik krásných „koupacích“ míst, tak proč toho nevyužít. Právě dnes je možnost se na ně znovu podívat a dosyta si vychutnat pravou letní pohodu. Den lenošení u moře, osvěžený zmrzlinou nebo ovocným koktejlem, nebo jakkoliv jinak bezstarostně strávený den bude ideálním rozloučením s tímto krásným ostrovem. Vydáte se nakupovat nebo si ještě jednou zajdete na bravurně připraveného králíka se zeleninou a kořením? Dopřejte si relax dle vašeho gusta…
8. den
V ranních hodinách odlet zpět do Prahy.
Informace
Program může být přizpůsoben aktuálním okolnostem na místě. Časy příletu a odletu jsou určeny aktuálním letovým řádem. Ubytování je vždy možné po 14. hodině, do této doby je možné si na hotelu uschovat zavazadla. V případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně. Průvodce neprovádí klienty uvnitř památek, pokud není v programu uvedeno jinak.
Podmínky pro přepravu zavazadel
Zavazadlo v ceně zájezdu: Kabinové zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 20 cm a max. hmotnosti 10 kg (toto zavazadlo patří na palubu letadla, rozměry jsou včetně držadla, postranní kapsy a koleček) Zavazadlo v ceně zájezdu: Odbavované zavazadlo o hmotnosti do 20 kg (toto zavazadlo bude odbaveno do podpalubí) Podmínky vždy platí pro jednoho cestujícího, pokud není uvedeno jinak. Hmotnosti zavazadel nelze sčítat. Každý pasažér musí mít své vlastní zavazadlo dle uvedených podmínek. Zavazadlo k odbavení (pokud není v ceně) lze objednat nejpozději 30 dní před termínem zájezdu.
Cestovní pojištění
Kooperativa A (50 Kč / den / osoba)Kooperativa B Evropa (100 Kč / den / osoba)Slavia A - Travel Standart + STORNO (60 Kč / den / osoba)Slavia B - Travel Plus + STORNO (76 Kč / den / osoba)Slavia C - Travel Exclusive + STORNO (96 Kč / den / osoba)Srovnání pojištění