Tibet na kole

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Nepál, Čína
Typ ubytování Hotely, penziony, chaty, stan
Druh zájezdu Aktivní
Cena za osobu celkem za 99 500 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Cyklistika ve vysokých horách je zvláštní způsob meditace. Kdo něco podobného zažil, určitě ví, jak nicotné se zdají všechny běžné problémy a starosti ve srovnání s majestátem velehor. Aspoň měsíc nemyslet na nic jiného a domů se vrátit na první pohled pohublý a unavený, ale ve skutečnosti nesmírně odpočinutý a plný elánu. Kam jinam si zajet obnovit energii než do Tibetu?!Trasu Lhasa – Káthmándú projedeme celou na kolech, překonáme pět pětitisícových sedel včetně hlavního himálajského hřebene, navštívíme nejznámější i málo známé lámaistické kláštery a pokocháme se výhledy na šest osmitisícovek! Seznámíme se s tibetskou kulturou z její hezčí i z té odvrácené strany, užijeme si místního folkloru i nocí uprostřed pustiny. Po celou dobu strávenou na kolech s námi pojede auto se zavazadly, které vypomůže i cyklistům v případě indispozice.V ceně nezahrnuto:poplatek za kolo na letu Peking–Lhasa zpravidla 25 až 40 USD, nepálské vízum - 30 USD, stravování, vstupy do památkových objektů a individuální doprava ve městech (zejména v Pekingu a Káthmándú)Letenky:Cena zájezdu odpovídá letence se společností Emirates, která má váhový limit 30 kg a kolo vezme bez příplatku, pokud se i s ním do tohoto limitu vejdete; místní let Peking–Lhasa má limit 20 kg a nadváha za kolo se platí (viz výše).Náročnost:Výprava je určena zkušeným cyklistům; denní dávky kilometrů a nastoupaných metrů nejsou nijak závratné, ale pohybovat se budeme téměř výhradně nad hranicí 4000 m!; průměrné denní ujeté kilometry jsou kolem 70, v rovinatých pasážích až 90 km za den; všechny věci poveze doprovodné vozidlo, které pomůže v případě indispozice nebo jiných komplikací. Na kole ujedeme celkem 1250 km a nastoupáme 10550 metrů.Povrch a profil:Ačkoliv je nyní až 90% původně prašných cest na území Tibetu vyasfaltováno, doporučujeme horské kolo.Klima:v Tibetu jasné počasí s krásnými výhledy, srážky spíše výjimečně; chladné noci (podle výšky 0 až -10 °C), ve dne až 20 °C; v Nepálu tropické klima.Velikost skupiny:4-10Poznámka:Na zájezd je možné se hlásit nejpozději 6 týdnů před odletem! kvůli včasnému zajištění vstupního povolení do Tibetu a stále komplikovanějšímu procesu udělování čínských víz.Naše doporučení:Připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnout si ho můžete zde.

Popis stravování

bez stravování

Program zájezdu

1.–2. den

Letecky Praha–Peking; volný večer a aklimatizace po časovém posunu.

3. den

Celodenní prohlídka Pekingu: procházka po náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) a prohlídka tvz. Zakázaného města – nejrozsáhlejšího palácového komplexu na světě; návštěva chrámu Nebes  – místo, kam se chodívali „synové nebes“ modlit za dobrou úrodu; nocleh v hotelu.

4.–6. den

Lhasa a nejbližší okolí - dvouapůldenní výšková aklimatizace: návštěva paláce tibetského dalajlámy - Potály, poutní cesta, tržiště Barkhor, jedinečně zachovalé kláštery Sera, Gänden a Džokhang, bývalé letní sídlo dalajlámů Norbulinka.

7. den

Začátek cyklistiky: přejedeme most přes Brahmaputru (3600 m), který bude nejnižším místem našeho tibetského putování, a další dny už neklesneme pod 4000 m.

8.–10. den

První sedlo Gamba La (4800 m), posvátné azurově modré jezero Jamdrok (4400 m), první pětitisícové sedlo Karo La (5050 m), žně ve výšce 4600 metrů, dojezd do Gjance.

11. den

Gjance - volný den: prohlídka kláštera Pelkor Chöde s jednou z největších stúp v Asii - Kumbum, pevnost nad starým tibetským městem.

12.–14. den

Rozlehlým údolím do Žikace - tibetské město s tržištěm, ruiny impozantní pevnosti, sídlo pančenlámů - klášter Tašilhünpo; sedlo Tsuo La (4550 m), bývalé hlavní město Tibetu Sakja - tibetské město, starý a nový klášter.

15.–16. den

Zastávka ve městě Lhace, sedlo Lhapka La (5220 m) se stády pasoucích se jaků, městečko Shegar.

17.–18. den

Vjezd do NP Qomolangma, sedlo Pang La (5150 m) s dech beroucím výhledem na hlavní himálajský hřeben se čtyřmi osmitisícovkami v řadě!!!: Makalu, Lhotse, Everest a Čho Oju - mezi nimi Pumori a Chakung; křižovatka cest Tašizom, výjezd na kolech do Mt. Everest Base Camp (5200 m), nocleh u kláštera Rongpuk (4980 m).

19.–21. den

Přes sedlo Nam La (5150 m) do Old Tingri (Gangkar) a pozvolné stoupání k hraničnímu hřebenu; vesnice Mimbu se zbytky strážního hradu, širokým údolím ve výšce kolem 4700 m ke smaragdovému jezeru Pekutso (4600 m) s výhledem na zasněžený vrchol nejnižší osmitisícovky Shisha Pangma (8012 m) a neskutečný hraniční hřeben Langtang.

22.–23. den

Poslední stoupání do sedla Kongtanglamu (5236 m) - nejvyšší bod na naší trase a dále pozvolný sjezd do údolí Kirong (4200 m) a dále podél řeky Kirong Tsangpo (nepálská Trisuli) až na nepálskou hranici (1800 m).

24.–25. den

Překročení nepálské hranice na přechodu Kirung-Rasuwa a pokračování v dlouhém sjezdu z ledových pustin až do horkých tropů; přibývá osídlení, projíždíme zajímavou tropickou krajinou; dojezd do Káthmándú a konec cyklistiky, zabalení kol.

26.–27. den

Káthmándú a jeho největší pamětihodnosti: Svajambhunáth, náměstí Durbar, Pašupatináth, stúpa Buddhanáth a další; letecky návrat do Prahy.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.