Severní Peru - Za tajemstvím peruánských pyramid a zlatých hrobů

***
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Peru
Ubytování Hotel 3* / 4*
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 89 990 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Vydejte se s námi prozkoumat kolébku těch nejstarších civilizací, jež po sobě zanechaly fantastické kulturní dědictví. Tajemné chrámy, pyramidy, které svým stářím předčí i slavnější egyptské sourozence, či velkolepé hrobky místních velikánů. To vše se ukrývá v lůně překrásné divoké přírody pod bedlivým dozorem andských velehor, jejichž bělostným sněhem pocukrované vrcholky se tyčí vysoko k nebesům.

Užijte si čarovné stavby starověkých kultur, toulky indiánskými vesničkami i rituály místních šamanů a bylinkářů, jejichž umění pochází přímo z hloubi amazonského pralesa. Necháte se i vy očarovat magickou atmosférou severního Peru, které stále zůstává ukryto před davy turistů?

Program zájezdu

1. den: ODLET PRAHA - LIMA

V dopoledních hodinách odlet do Limy s přestupem v Barceloně. Přílet v nočních hodinách, transfer na hotel a ubytování. 

2. den: LIMA

Prohlídka moderní Limy: čtvrť Miraflores – Love Park, umístěný na útesech Miraflores s nádherným výhledem na limský záliv, návštěva předkolumbovského chrámu Pucllana s 25 metrů vysokou pyramidou, náměstími a rampami. Dále navštívíte čtvrť San Isidro, která byla v dobách španělské nadvlády velkou olivovou farmou.

3. den: PACHACAMAC – MUZEUM LARCO

V dopoledních hodinách vás čeká návštěva náboženského centra Pachacamac, které se nachází v údolí řeky Lurin 40 km jižně od Limy a jež bylo po více než tisíc let nejvýznamnějším náboženským centrem na centrálním pobřeží. Odpoledne si prohlédnete muzeum Larco, kde budete moci obdivovat sbírku předkolumbovského umění v prostorách koloniálního domu z 18. století.

4. den: POSVÁTNÉ MĚSTO CARAL (UNESCO) - HUARAZ

První zastávku dne učiníte u pozůstatků posvátného města Caral (UNESCO), jež bylo náboženským a administrativním centrem nejstarší civilizace na americkém kontinentě. Archeologická lokalita čítá na 32 pyramid, které jsou o více než 400 let starší než ty egyptské. Poté již začnete stoupat do And k jezeru Conococha (4 080 m) a tento den zakončíte ubytováním ve městě Huaraz (3 100 m).

5. den: NÁRODNÍ PARK HUASCARÁN (UNESCO) - KAŇON PATO

Průjezd údolím Santa River, mezi Bílými a Černými Kordillerami, s malebnými indiánskými vesničkami Carhuaz, Mancos, Yungay a Caraz. Během cesty budete sledovat nejvyšší vrcholy Bílých Kordiller. V národním parku Huascarán (UNESCO) spatříte jezero Llanganuco (3 800 m) s jeho tyrkysovou vodou a původní andskou floru a faunu. Navštívíte i památník československých horolezců, kteří zde zahynuli v roce 1970 při velkém zemětřesení. Vystoupáte až do vesničky Portachuelo de LLanganuco (4 775 m) odkud se vám naskytne pohled na nejvyšší vrchol celého Peru – Huascarán (6 768 m). Navštívíte také místo, kde dříve stávalo městečko Yungay, pohřbené pod metry hlíny a skal po velkém zemětřesení v roce 1970. Poté na vás již čeká odjezd do města Caraz a sjezd údolím ke kaňonu Pato. Cestou budete moci obdivovat měnící se faunu a flóru, především pak různé druhy kaktusů. V kaňonu Pato vás jistě okouzlí roztodivné skalní útvary a stěny vysoké až tisíc metrů, mezi nimiž protéká řeka Santa.

6. den: CERRO SECHÍN - TRUJILLO

Po předešlých výpravách do hor se tentokrát vydáte k pobřeží na prohlídku chrámu Cerro Sechín, který byl postaven kolem roku 1500 př.n.l. Vnější zdi chrámu jsou postaveny asi ze čtyř stovek žulových bloků. Na každém z nich je vyryta hlubokými čarami lidská postava nebo její část. Jedná se ale jen o půlky těl nebo dokonce jejich torza, z nichž vylézají vnitřnosti. Nohy a ruce jsou oddělené od těla, oči navlečené na šňůrkách jako náhrdelníky… Bylo to obětní místo nebo snad škola, kde se vyučovala anatomie? To už budete muset posoudit sami. Odpoledne se vydáte přes údolí Nepeña a Pañamarca do koloniální perly severního Peru, města Trujillo.

7. den: TRUJILLO

Prohlídka města Trujillo, jež bylo důležitým centrem během doby španělské kolonie a které si zachovalo mnoho nádherných sídel. Prohlédneme si centrum, spatříte kostely Santa Clara, El Carmen a San Francisco, vrchní soudní dvůr, hlavní náměstí s katedrálou či arcibiskupský palác. Na závěr prohlídky si budete moci vychutnat pohled na malebné náměstí El Recreo a starou hradební zeď. Odpoledne navštívíte náboženské a administrativní centrum kultury Moche, která se rozvíjela přibližně mezi lety 200 až 750 n.l. Zhlédnete pyramidy, které patří mezi největší stavby předkolumbovské Ameriky, pyramidu Slunce a pyramidu Měsíce. Budete moci navštívit i dílnu tradičních řemeslníků a místní muzeum, kde jsou vystaveny předměty dokreslující aspekty života dávných Mochiků.

8. den: CHRÁM HUACA DRAGÓN - MĚSTO CHAN CHAN (UNESCO)

Dopoledne navštívíte chrám Huaca Dragón, který zde vybudovala slavná kultura Chimú. Jedná se o velké náboženské centrum postavené z cihel sušených na slunci, jehož zdi jsou zdobené reliéfy postav. Poté si prohlédnete jedno z nejvýznamnějších center předkolumbovské Ameriky – město Chan Chan (UNESCO) s rozlohou téměř 20 km², které je největším městem na světě postaveným z hlíny. Centrum města se skládá z deseti částí, jimž se říká citadely nebo paláce. Na závěr dne zavítáte do rybářské zátoky Huanchaco na pobřeží Tichého oceánu. Zde budete moci spatřit tzv. “koníky z rákosu”, neboli tradiční rákosové vory, které zde rybáři používají již několik tisíc let.

9. den: ARCHEOLOGICKÝ KOMPLEX EL BRUJO

Vydáte se podél pobřeží na sever do údolí Chicama, kde se nachází archeologický komplex mochické kultury El Brujo (Čaroděj) a Cao Viejo – pyramidy vysoké až 45 metrů. První z pyramid byla zasvěcena bohu zvanému Chicopaec, jenž ovlivňoval “životodárný dech” udržující při životě vše živé a ochraňoval svět mrtvých předků. Na druhé se vyznával kult boha zvaného Ai-apaec, jemuž se přisuzoval vliv slunce na život rostlin, zvířat i člověka. Na jejím vrcholku odkryli archeologové 1 600 let starý tajuplný hrob. Byla zde pochována mladá žena s tělem potetovaným obrazy hadů a pavouků. Dnes je veřejnosti známá jako Paní z Caa. Na zdech kolem najdete malby vztahující se k magickým a náboženským rituálům. Odpoledne přejezd do města Chiclayo.

10. den: SIPÁN - KOMPLEX MOCHICKÝCH PYRAMID

V údolí řeky Reque projedete silničkou mezi plantážemi cukrové třtiny do vesničky Sipán. Zde se nachází komplex mochických pyramid z nepálených cihel. Nejznámější z nich je tzv. Huaca Rajada. Místo se stalo slavným v roce 1987, kdy zde hledači pokladů našli starý neporušený hrob. Později zde archeologové našli několik dalších hrobů, z nichž jeden patřil i vládci zdejšího kraje, známému dnes jako Pán ze Sipánu. Jedná se o jediný neporušený hrob vládce, který byl nalezen na americkém kontinentu. Pro ohromné bohatství, které obsahoval, ho mnoho lidí nazývá též “americký Tutanchamon“. Následně vás čeká návštěva lokality Bosque de Pomac, kde se nachází největší les stromů algarrobo (rohovníků) na planetě a ty nejstarší jsou více jak 400 let staré. Nalézá se zde také 36 pyramid postavených lidmi z kultury Sicán v 10. a 11. století. Archeology nejlépe prozkoumaná je pyramida Huaca del Loro, v jejíž blízkosti byly objeveny hroby několika sicánských velmožů s mnoha předměty ze zlata a drahých kovů. Poté si ve městečku Ferreñafe prohlédnete Národní muzeum věnované kultuře Sicán, kde se dozvíte podrobnosti o životě místních lidí, výrobě keramiky a zpracování kovů.

11. den: LAMBAYEQUE - TUCUME - CHICLAYO

Dopoledne se vydáte do města Lambayeque a prohlédnete si místní muzeum královských hrobek. Jeho největší atrakcí jsou předměty z nejvýznamnější nevykradené hrobky na americkém kontinentě, hrobky Pána ze Sipánu. Navštívíte také místní řemeslnou tržnici s rukodělnými výrobky. Poté se přesunete do dávného města Tucume, které se po roce 1 100 stalo hlavním městem lidu kultury Sicán. Komplex zabírá plochu přes 26 hektarů a naleznete zde celkem 26 pyramid. Po obědě v typické místní restauraci se vrátíte do města Chiclayo a prohlédnete si jeho centrum s hlavním náměstím a katedrálou Santa Maria, navrženou slavným Gustavem Eiffelem. Chiclayo je dodnes významným centrem šamanů a bylinkářů, proto zde navštívíte jedinečný trh a dozvíte se více o účincích místních bylinek, které šamani využívají při svých obřadech.

12 den: CESTA SKRZ PRALESY

Přes pohoří And pojedete do suchého pralesa v oblasti Chachapoyas. Cestou překonáte nejnižší andský průsmyk na peruánském území. Na východní straně hor dosahuje až do výšky 2 800 metrů hustý prales, který Peruánci nazývají Vysoký prales nebo také Amazonské Andy. Budete zde moci obdivovat překrásnou přírodu. Poté překonáte řeku Marañon a ocitnete se v oblasti prastaré civilizace Chachapoyas.

13. den: KUÉLAP - MACHU PICCHU SEVERU

Tento den si prohlédnete Kuélap, hlavní centrum národa Chachapoyas, jemuž se přezdívá Machu Picchu severu. Tato civilizace se začala rozvíjet kolem roku 800, ale později byl národ poražen inckými vojáky a začleněn do velké říše Inků. K pevnosti, do výšky 3 000 m vás pohodlně vyveze lanovka. Odpoledne si prohlédnete historické centrum města Chachapoyas – tradiční koloniální domy s balkony, hlavní náměstí s radnicí a katedrálou. 

14. den: HUANCA - VODOPÁD GOCTA

Odjezd autobusem do města Huanca, kde žije místní indiánská komunita proslavená svým hrnčířským uměním po celém širokém okolí. Cestou zastavíte na vyhlídce Huanca Urco Canyon, kde je možné zdálky spatřit vodopád Gocta. Ten je se svými 780 metry třetím nejvyšším vodopádem na světě. Následně se zastavíte na vyhlídce s překrásným výhledem na kaňon Sonche a zdejší Amazonské Andy. Odpoledne přejezd do města Cocachimba k vodopádu Gocta. Na závěr dne navštívíte tradiční hrnčířský dům, kde vám místní indiáni ukáží proces výroby keramiky.

15. den: CHACHAPOYAS – JAÉN - ODLET DO LIMY

Transfer na letiště ve městě Jaén a přelet do Limy. Odpoledne ubytování ve čtvrti Miraflores a volný program.

16. den: HISTORICKÁ LIMA (UNESCO), ODLET

Po snídani vás čeká prohlídka Limy, založené Franciscem Pizarrem – koloniální centrum s náměstím San Martín, Plaza Mayor, prezidentským palácem, radnicí a katedrálou. Poté transfer na letiště, odlet do Prahy s přestupem.

17. den: PŘÍLET DO PRAHY

Ve večerních hodinách přílet do Prahy.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.