Švédsko – skialpinismus v Laponsku

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Švédsko
Typ ubytování Ubytování hotelového typu
Druh zájezdu Aktivní
Cena za osobu celkem za 39 800 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Švédské Laponsko, známé též jako země půlnočního slunce,  je poslední velkou evropskou divočinou. Řada místních hor a masivů doposud nemá žádné jméno. Reliéf krajiny tvoří ostré horské štíty i hluboká údolí tvarovaná po tisíciletí mohutnými ledovci. Přesto je toto pohoří relativně dostupné a díky specifickým podmínkám nabízí zcela unikátní lyžařské terény i nádherný sníh. Tento ráj je však dostupný pouze na lyžích s částečnou dopomocí sněžných skútrů. Během týdenní výpravy uskutečníme klasickou skialpinistickou túru kolem masivu Kebnekaise (2117 m), nejvyšší hory Švédska, známou též jako Haute Route severu. Naše putování povede nejprve horskými údolími s relativně malým převýšením, avšak mezi mohutnými skalními stěnami i efektními ledovci. Nejnáročnějším přechodem je pak putování přes několik horských sedel od chaty Sälka do údolí  Dárfal, zpestřené krásnými sjezdy. V případě příznivých podmínek se pokusíme i o výstup a následný sjezd z vrcholu samotné Kebnekaise.Nocovat budeme na chatách švédského turistického klubu. Většina chat je vzdálena za dobrých podmínek na délku půldenní túry, takže zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí. Kromě poslední chaty jde o romantické ubytování bez elektřiny, ale o chaty pečují správci. Třikrát bude k dispozici také sauna.Zájezd je veden českým horským vůdcem s licencí UIAGM.Nevíte co si s sebou zabalit? Podívejte se na doporučenou skialpinistickou výbavu na naše zájezdy.Upozornění:Na tento zájezd nelze uplatnit systém slev a bonusů CK Adventura.Náročnost:Jedná se o náročný skialpinistický přechod vyžadující předchozí zkušenosti s vícedenním putováním na skialpinistických lyžích. Předpokladem je dobrá fyzická i psychická kondice.Klima:Díky vysokým horám je třeba počítat s drsnějším počasím – bývá proměnlivé a často vane silný vítr. Není velkou výjimkou denní teplota kolem –10 °C a noční pod –20 °C.Velikost skupiny:6–9 účastníků.Poznámka:Pokud nevlastníte vlastní skialpinistickévybavení (lyže, boty, stoupací pásy a haršajsny)  poradíme vám s nákupem nebo jeho zapůjčením u našich partnerů: ALPSPORT Praha 1, SAGITA Jičín nebo HUDYsport Jablonec nad Nisou.Zapůjčení lavinového setu(lavinový vyhledavač, lopata, sonda) si můžete objednat za příplatek 990,- Kč na celou dobu zájezdu.Informační schůzka se bude konat asi dva týdny před odjezdem. Zodpovíme na ní vaše dotazy, poradíme, jak si na zájezd dobře zabalit, a připomeneme, na co nezapomenout. Pokud se schůzky nezúčastníte, nevadí – veškeré důležité informace obsahují i podrobné pokyny, které obdržíte e-mailem asi měsíc před odjezdem.

Popis stravování

Za příplatek vám rádi připravíme expediční balíček polopenze Adventura Travel Food na dny strávené v přírodě, ostatní účastníci se stravují individuálně. Na chatě Salka lze dokoupit základní potraviny a pochutiny za ceny srovnatelné se švédskými obchody (např.: instantí večeře za 80 SEK, pivo 40 SEK). S výběrem a skladbou jídelníčku vám rádi pomůžeme. V penzionu v Kiruně a na Kebnekaise fjallstation je možné na místě zakoupit bohatou snídani za cca 90 SEK.

Popis ubytování

V Kiruně 2x standardní ubytování v hostelu. Na trase 7x nocleh na chatách švédského turistického klubu STF. První 3 chaty jsou skromné – spí se ve vícelůžkových pokojích, lůžka mají matrace a teplé deky, k dispozici je propan-butanový vařič, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech, na druhé chatě je v ceně sauna. Poslední dražší chata je plně vybavený horský hotelový komplex s ubytováním hostelového typu, s teplou sprchou i saunou v ceně, samoobslužnou kuchyní i možností restaurace. 

Program zájezdu

1. den

Let Praha – Stockholm – Kiruna, ubytování.

2.–3. den

Autobusem do sámské osady Nikkaluokta, odtud sněžnými skútry do údolí Vistas. Dále již výstup na lyžích vstříc monumentální hoře Nallo až ke stejnojmenné chatě (920m) obklopené ze všech stran ostrými štíty (9 km/ ↑ 180 m); 2 noci na jednom místě; druhý den nás čekají překrásné výstupy a lyžování v úchvatné horské krajině v přilehlém okolí.

4.–5. den

První den nejprve výstup údolím Stuor Räitavagge a následně sjezd k horské chatě Sälka (835 m), ležící na známé turistické trase Kungsleden - švédská Královská cesta (9 km/ ↑ 150 m/ ↓ 220 m);  2 noci na jednom místě s možností sauny; druhý den celodenní skialpinistická túra s možností výstupu na Sälke (1865 m) s nádhernými výhledy do okolních hor.

6.–7. den

Skialpinistický přechod vedoucí dle aktuálních podmínek údolím Kaskasavagge a dále po známé trase Jojoleden  přes několik horských sedel pod stěnami Kebnekaise až do překrásného údolí Darfál (1175 m), nejdelší túra; (16 km/ ↑ 600 m/ ↓ 330 m/ 7-8 h); 2 noci na jednom místě; druhý den dle podmínek pokus o výstup až na majestátní vrchol Kebnekaise (2117 m) a následný sjezd či skialpinistické výstupy v bezprostředním okolí hlavního vrcholu.

8. den

Závěrečný sjezd k horské stanici Kebnekaise Fjällstation (690 m), jediná chata hotelového charakteru s kompexními službami hostelového a hotelového typu – možnost sprchy, sauny, případně i restaurace; (7,5 km/ ↓ 480 m).

9. den

Přesun sněžnými skútry podél zamrzlé řeky zpět do Nikkaluokty, odtud autobusem do Kiruny, prohlídka centra a nákupy severských specialit.

10. den

Letecky Kiruna – Stockholm – Praha.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.